Julkalender 13 december 2016

Glad Lucia

Du blir mindre stressad och får ökad samarbetsförmåga med hund på kontoret.

I en artikeln nyligen kunde man läsa om att man blir mindre stressad om man har hund på kontoret. Hundar har en förmåga att göra människor lyckligare och ökar människors samarbetsförmåga, och har även bevisats kunna reducera stress, enligt British Medical Journal.

Forskare tror att det är utsöndringen av hormonet oxytocin som står bakom de positiva effekterna. Oxytocin stimulerar bland annat till sociala interaktioner, avslappning och reducering av stress, enligt Wall Street Journal. När människor och hundar umgås och interagerar ökar nivåerna av oxytocin för både hundar och människor.

Du kan läsa mer om detta här: http://www.va.se/nyheter/2016/10/25/hund-pa-jobbet/

Hej, här kommer en julhälsning från oss på huvudkontoret. Detta är våra kontorshundar som är med oss hela dagarna. Även katten Stina finns med på kontoret.
Ha en riktigt härlig lucia önskar Alvin, Kompis, Margoth, Alice, Louie, Maja, Sara, Jennie, Kirsten och Yvonne