Utbilda flera hundar
Dags att utbilda din nästa hund
Många hundförare önskar utbilda flera hundar då den första hunden man utbildat kanske blivit äldre och behöver en ersättare inom kort eller att man har tänkt att arbeta med flera hundar helt enkelt.
Vår vision är att ju fler hundar du utbildar desto enklare ska det bli för dig som hundförare. Så när du utbildat din första hund så behöver du inte gå om teorin om det inte är så att det är länge sedan du gått utbildninge. Då erbjuder vi dig att gå teorin kostnadsfritt för att du ska kunna uppdatera dig på det senaste inom branschen.
Utbildad hos en annan utbildare?
Du är hjärtligt välkommen att kontakta oss på vår studievägledning så att vi kan skräddarsy ett upplägg för din nästa hund som elev hos oss.
Som du kan se nedan så fasar vi ut kraven från vår sida då vi anser att du med hund nr 2 och framåt börjar bli så pass kunnig att du förstår och vet vad du behöver träna för att hunden ska bli godkänd på certifiering. OBS! Alla tester måste utföras.
Utbildningsprocess för hund nr 2
- Lämplighetstest
- Grundfärdighetsträning
– online, du filmar och lämnar in.
– Det finns möjlighet att delta fysiskt i grupp vid mån om plats. - Praktik 15h på besökshund och 20h skolhund/terapihund
- Certifiering
Utbildningsprocess för hund nr 3
- Lämplighetstest
- Grundfärdighetsträning
– online, du filmar och lämnar in.
– Det finns möjlighet att delta fysiskt i grupp vid mån om plats. - Du avgör själv när hunden är redo för certifiering
- Certifiering
Utbildningsprocess för hund nr 4
- Lämplighetstest
- Du tränar din hund själv i de grundfärdigheter som hunden ska kunna men du avgör själv när hunden är redo för certifiering och förväntas kunna visa upp grundfärdigheterna.
- Du avgör själv när hunden är redo för certifiering
- Certifiering
Tjänstehund - barnbehörighet
För dig som tidigare har genomfört barnbehörigheten med en annan hund gäller följande:
Du behöver träna samtliga grundfärdigheter samt öva på momenten och genomföra 10 timmars praktik. Inga inlämningsuppgifter krävs. Du betalar endast för L-test och certifiering.
Från och med hund nummer tre genomförs endast L-test. Du avgör själv hur många praktiktimmar som behövs för att bli klar, och avslutar därefter med certifiering. (Certifiering ingår i besökshundsutbildningen.)
Svenska Terapihundskolan är medlemmar i Föreningen för sociala tjänstehundar, Sveriges hundföretagare samt IAHAIO och följer alla deras riktlinjer gällande terminologi och krav på utbildning.
Upplägg – Besökshund
Måste ha certifierat en besökshund tidigare
| Praktiktimmar | Plattform | |
| Hund 2 | 15 h -Besökshund | GF filmer – Besökshund |
| Hund 3 | x | GF filmer – Besökshund |
| Hund 4 | Hundföraren avgör själv när hunden är redo för cert. | |
| Hund 5 | Hundföraren avgör själv när hunden är redo för cert. | |
| Hund 6 | Hundföraren avgör själv när hunden är redo för cert. | |
Certifiering av hund 4 -> innebär uppvisning av grundfärdigheter i viss mån inbakat i certifieringen.
Upplägg – Skol/terapi/vårdhund
Måste ha certifierat en hund på besökshund + skol/terapihundnivå tidigare
| Praktiktimmar | Plattform | |
| Hund 2 | 15h besökshund 20 h skol/terapihund |
GF filmer – besökshund GF filmer – Skol/terapihund |
| Hund 3 | GF filmer – besökshund GF filmer – Skol/terapihund |
|
| Hund 4 | Hundföraren avgör själv när hunden är redo för cert. | |
| Hund 5 | Hundföraren avgör själv när hunden är redo för cert. | |
| Hund 6 | Hundföraren avgör själv när hunden är redo för cert. | |
Certifiering av hund 4 -> innebär uppvisning av grundfärdigheter i viss mån inbakat i certifieringen.
Hitta din utbildning
Kontakt
Svenska Terapihundskolan
Ridhusvägen 6
734 94 Strömsholm
Växel: 010-171 99 99
E-post kontakt
Utbildningsfrågor
sofie.johansson@terapihundskolan.se
Ekonomifrågor
ekonomi@terapihundskolan.se
Yrkeshögskola/Skolhundspedagog
yvette.lundstrom@terapihundskolan.se