Hundar i skolan i Uppsala Kommun

Sanna Nowinski, skolpsykolog på Vaksalaskolan, berättar att när en elev har träffat hunden så håller den positiva känslan i sig antingen resten av skoldagen men också hela vägen fram till nästa möte med hunden.

– Det har varit mycket uppskattat bland eleverna! Vi har fått många tack från både föräldrar och lärare för att eleverna har fått träffa skolhundsteamet (de har också märkt effekterna), avslutar Sanna.

Att använda djur, kanske framför allt hundar, i skolan är något som det pratas om mer och mer. Varför ska man använda skolhundar, vad ger det för effekt och hur kan det gå till?

Läs mer om skolhundarna på Vaksalaskolan skriven av redaktör Anna Sjölin på Uppsala kommun som skriver artiklar om grundskolan. Läs mer här: https://pedagog.uppsala.se/grundskola/reportage-fran-grundskolan/skolhundar/?fbclid=IwAR1dpcONWuZGDLD99LJIabLp-YC-5FYOapHYEDMAbkZuGmdueoyPg-Pn1mw

Related Articles